Puteti discuta pe forum !

Liga 1 Steaua Bucuresti Rapid Bucuresti Dinamo Bucuresti CFR Cluj Poli Timisoara Otelul Galati Gloria Bistrita FC Vaslui Universitatea Craiova Unirea Urziceni ( Chiajna ) Pandurii Tg Jiu U Cluj FC Brasov Gaz Metan Medias Astra Ploiesti FCM Tg. Mures Sportul Studentesc Victoria Branesti

Click pe echipa favorita !

Petrolul Ploiesti a castigat clar la Galati

Stiri si pariuri fotbal: Petrolul Ploiesti s-a impus fara probleme cu 3-0 la Galati in mansa tur din semifinalele Cupei Romaniei si este aproape calificata in finala

Joi seara de la ora 20:30 s-a desfasurat la Galati mansa tur a celei de-a doua semifinale din Cupa Romaniei. In acest meci s-au intalnit Otelul Galati si Petrolul Ploiesti. Amandoua erau intr-o forma buna si neinvinse in ultimele trei etape de campionat. Asa ca se anunta o partida foarte echilibrata. Nu a fost insa asa deoarece echipa prahoveana a deschis rapid scorul, in minutul 3, prin Geraldo Alves. Acesta a marcat cu o lovitura de cap in urma unui corner bine executat. Gazdele au incercat sa revina rapid, insa portarul Mircea Bornescu a avut cateva parade foarte bune. Astfel scorul primei reprize a fost 1-0. In repriza secunda Otelul Galati a inceput in forta, insa a fost prinsa pe contra in minutul 60 cand Vlad Morar a marcat pentru 2-0. Peste 11 minute, Jeremy Bokila a inscris pentru 3-0, acesta ramanand si scorul final. In ultimele 5 minute Otelul Galati a jucat in inferioritate numerica dupa ce Alexandru Benga a primit al doilea cartonas galben.

Meciul retur din semifinalele Cupei Romaniei va avea loc in data de 22 mai 2013, insa este greu de crezut ca galatenii pot intoarce rezultatul. Pana atunci cele doua se vor concentra pe campionat. In etapa a 27-a din Liga 1, Otelul Galati va juca in deplasare la Brasov, iar Petrolul Ploiesti joaca in Ghencea cu liderul Steaua Bucuresti. In meciurile din tur, Petrolul Ploiesti a fost invinsa acasa cu 2-1 de Steaua, iar Otelul Galati a reusit doar o remiza alba cu FC Brasov.